Ogród

Kolorowy ogród przez cały sezon

Kolorowy ogród przez cały sezon

Nic tak nie upiększa ogrodu, jak kolorowe dywany kwiatów. Jak wybrać kwiaty do ogrodu i jak je pielęgnować, żeby zdobiły nasz ogród jak najdłużej?

Jak komponować kwiatową rabatę?

Wybierając kwiaty do ogrodu powinniśmy bezwzględnie wziąć pod uwagę warunki – rodzaj gleby, nasłonecznienie, ukształtowanie powierzchni. Następnie wybieramy takie rośliny, które będą się w tych zastanych warunkach czuły najlepiej. Niektóre z nich zachwycają pięknymi i obfitymi kwiatami, inne kolorowymi liśćmi czy kształtem, jeszcze inne pojawiającymi się jesienią dekoracyjnymi owocami.

Podstawą rabatkowej kompozycji zawsze powinny być krzewy i byliny o różnej wysokości, które uzupełniamy kwiatami sezonowymi. Wybierając spośród gatunków, które będą się czuć w naszym ogrodzie dobrze, dobieramy je do rabatek również wielkością, czasem kwitnienia i kolorem. Jeśli nie możemy sobie zrobić wizualizacji w programie graficznym, posłużmy się wyobraźnią i zdolnością przewidywania – zróbmy w swojej głowie wizualizację, jak będzie wyglądać nasza rabatka z tymi czy innymi roślinami.

Najpiękniejsze kwiaty do ogrodu

Są takie gatunki ozdobnych roślin ogrodowych, które widujemy częściej, niż inne. Cieszą kwiatami wielu posiadaczy ogrodów. Na przykład:

Hortensje – są nieco wrażliwe na wiatr i silne nasłonecznienie, więc lepiej sobie radzą w zacisznych i nieco zacienionych stanowiskach. Są odporne na niskie temperatury na tyle, że mogą zimować bez okrycia, ale duże mrozy mogą im zaszkodzić. Kwiaty pojawiają się na ubiegłorocznych pędach, więc jeśli pąki na nich przemarzną, hortensja nie zakwitnie. Przycinanie sprawia, że kwiatów jest więcej. Zabieg wykonuje się co roku. Hortensje są nieco kłopotliwe, ale za troskliwą pielęgnację odpłacają efektownym wyglądem w okresie kwitnienia.

Kalina koralowa – krzew rozłożysty, o luźnej koronie i ładnych, jasnozielonych liściach, które jesienią zmieniają barwę na purpurową. Jego kwiatostany w formie białych kul, rozwijają się w maju.

Azalia – znana też jako różanecznik, albo rododendron, może być największą ozdobą ogrodu, jeśli dobrze ją wkomponujemy w resztę roślin. Kwietnie przepięknie i występuje w wielu odmianach i kolorach. Jest niestety roślina dość wymagającą. Potrzebuje gleby przepuszczalnej, próchniczej, o kwaśnym odczynie. Jeśli  w naszym ogrodzie występuje inna gleba, trzeba dla azalii przygotować miejsce odchwaszczając je i przekopując z kompostem, lub nawozem obornikowym. Gleba zasadowa będzie wymagała zakwaszenia torfem i korą sosnową w równych proporcjach ziemia – torf – kora.

Wymienione kwitnące krzewy to może być nasza baza, do której będziemy dobierać sezonowe kwiaty do ogrodu. Na pewno nie zabraknie wśród nich takich obowiązkowych pozycji, jak wiosenne żonkile, tulipany i inne kwiaty wiosenne.  Aby zapewnić sobie kolorowy ogród do późnej jesieni, zadbajmy o to, aby gatunki kwitnące o różnych porach były umieszczone w ogrodzie naprzemiennie  – oczywiście stosownie do ich wymagań stanowiskowych.

Similar Posts