Alstromeria, lilia inków
Alstromeria to roślina, która wyróżnia się swoim wyjątkowym kształtem. Jej zaostrzone liście owijają się wokół łodygi. Jej czubek rozwidla się na kilka łodyg z kolorowymi kwiatami o żywych barwach usianych plamkami. Ten rajski kwiat zmienia bukiety, jak i parapety w bajkowe sceny, w których alstromeria odgrywa główną rolę.
Kwiat alstromeria pochodzi z górskich rejonów Ameryki Południowej – głownie z Brazylii, Peru i z Chile. Ze względu na miejsce pochodzenia przez wielu nazywany jest lilią inków. Swoją oficjalną nazwę zawdzięcza Clasowi Alstroemera, uczniowi Linneusza – twórcy dzisiejszego nazewnictwa kwiatów i roślin.
W związku z krzyżowaniem gatunków udało się uzyskać wyjątkowe odmiany alstromerii o okazałych kwiatach, z powodzeniem uprawianych nie tylko jako ozdobę klombów, ale również na niezwykle trwała kwiaty cięte. Pojedyncze pędy zakończone 7-15 egzotycznymi kwiatami mogą mieć nawet 120cm długości. Co ważne, kwiaty po ścięciu potrafią zachować świeżość prze dwa do trzech tygodni.
W związku z potrzebami rynku, hodowcom udało się uzyskać mieszańce osiągające wysokość 20-40 cm idealnie nadające się do uprawy w donicach. Ich długi okres kwitnienia – od czerwca do pierwszych mrozów spowodował, że alstromeria ogrodowa znalazła rzeszę wiernych zwolenników.
Każda osoba, która lubi egzotyczne kwiaty poradzi sobie z ich uprawą. Odpowiednio pielęgnowana będzie cieszyła oko przez długie letnie miesiące. Aby nie popełnić błędu, a mądrze i fachowo stymulować wzrost tej wyjątkowej rośliny, warto poznać kilka zasad jej uprawy.
Chociaż alstromeria dostępna jest na polskim rynku kwiatowym od wielu lat, to często boimy się tej egzotycznie wyglądającej rośliny. Zupełnie niepotrzebnie, to kwiat wdzięczy nie tylko w uprawie, ale również do przechowywania w wazonie.
Alstromeria – uprawa
Jeśli chcemy uprawiać alstromerię w warunkach domowych, powinniśmy wysadzać je w marcu. Roślinę rozmnaża się z kłączy. Przez pierwszy miesiąc nie trzymamy kłączy w cieple – alstromeria akceptuje temperatury w zakresie 8-12 stopni Celsjusza przez pierwszy miesiąc po wsadzeniu do ziemi. Później optymalną temperaturą do rozrostu kłączy będzie temperatura około 16 stopni, czyli klasyczna wiosenna pogoda. Kwiaty zakwitną po około 3 miesiącach. Rozsadzić należy je w doniczkach o pojemności min. 5l po 3-5 kłączy na pojemnik. Alstromerie lubią lekko kwaśną, próchniczą ziemię z warstwą drenażu. Alstromeria lubi stale wilgotną ziemię, zatem należy dbać o regularne podlewanie. Aby pięknie kwitła przez całe lato wymaga nawożenia wieloskładnikowym nawozem. W ten sposób stymulujemy wzrost i odżywiamy roślinę od maja do końca jego kwitnienia. Alstromeria jest rośliną wieloletnią, można ją przezimować w donicach w temperaturze 6 stopni Celsjusza.
Ile kosztuje alstromeria
Alstromeria doniczkowa cena – takie hasło często wpisują w wyszukiwarki osoby zainteresowane zakupem i uprawą tej rośliny. Zamiast w internecie, najlepiej poszukać informacji w sklepach ogrodniczych bądź w szkółkach – można tam negocjować cenę przy zakupie większej ilości kłączy. Cena pojedynczego waha się od 3 do 5zł.
Koszt pędu alstromerii w kwiaciarniach, gdzie przeznacza się je na bukiety, rozpoczyna się od 3,5zł.
Odmiany alstromerii
Alstromeria występuje w blisko dwustu odmianach, które stale są ze sobą krzyżowane w celu otrzymania jeszcze efektowniejszych i bardziej odpornych na warunki atmosferyczne, zanieczyszczenia i niewystarczającą ilość dostarczanych wartości odżywczych podgatunków.
Poszczególne odmiany alstromerii różnią się od siebie wielkością, kolorami, odbarwieniem kwiatostanów, właściwościami oraz stopniem trudności uprawy.
Popularną odmianą jest alstromeria biała – tradycyjnie symbolizuje wieczną przyjaźń. Wręczona w bukiecie będzie doskonałym prezentem podkreślającym ważność relacji. Białe, nakrapiane płatki oznaczają: zrozumienie, humor, cierpliwość, empatię, oddanie oraz szacunek, czyli wszystko, co prawdziwa przyjaźń powinna zawierać.
Alstromeria w doniczce
Alstromeria doniczkowa występuje w ponad 190 różnorodnych odmianach. Do uprawy w doniczce stosuje się alstromerie, które nie przekraczają 20-30cm. Są krępe i początkowo zwarte. Lubią półcień oraz słońce. Im większe urosną, tym ich struktura się rozluźnia.
Alstromeria cięta
Alstromeria dzięki swojej wytrzymałości, oraz szerokiej gamie jasnych kolorów w jakich występuje, jest odpowiednia na wiele okazji. Do bukietów stosuje się odmiany o długich łodygach, dorastających czasem do 120cm. Na rynku pojawiły się również kwiaty dwupędowe o zwiększonej liczbie pąków. Alstromerię uprawia się w szklarniach, gdzie roślina rodzi wiele gałązek. Roślina jest wieloroczna, zatem przez wiele lat może wypuszczać ukwiecone pędy. Na skutek krzyżowania odmian znacznie polepszyła się jej jakość kwiatów przeznaczonych na bukiety. Kwiaty te mają mocniejszą łodygę oraz atrakcyjne zielone liście.
Alstromerię ciętą najlepiej trzymać w chłodnych miejsca. Kwiaty owszem – zakwitną szybciej w ciepłym pomieszczeniu, w sąsiedztwie grzejników lub gdy będą wystawione na bezpośrednie działanie słońca, ale szybciej stracą również świeżość. Warto również pamiętać, by bukietu z tymi kwiatami nie trzymać w pobliżu owoców. Uwalniany przez owoce etylen przyspiesza starzenie się kwiatów.
W zależności od kraju sprzedaży, czasu transportu i przechowywania u sprzedawcy kwiaty cięte powinny wytrzymać w wazonie od 7 do 14 dni. Ich świeżość można przedłużyć przez podawanie odżywek do kwiatów ciętych.
Gdzie kupić alstromerię?
Alstromerię w formie kłączy można dostać zarówno w sklepach ogrodniczych, jak i w popularnych wielobranżowych marketach, kiedy wchodzą z ofertą asortymentu ogrodowego. Alstromeria to dość popularna roślina, której kłącza łatwo przechowywać i która nie jest podatna na działalność pleśni i grzybów. W związku z tym można ją zakupić również w internetowych sklepach, które dostarczą dobrze zabezpieczone kłącza pocztą bądź kurierem.
Kwiaty cięte można zakupić – szczególnie w sezonie – niemal we wszystkich kwiaciarniach.
Zdjęcie w artykule: Oryginalnym przesyłającym był Bouba z francuskiej Wikipedii – Na Commons przeniesiono z fr.wikipedia., CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2229531