Posiadanie własnego ogrodu wiąże się z wieloma obowiązkami. Na czas musimy odpowiednio przygotować rośliny na określoną porę roku. Z kolei planując nowe nasadzenia, musimy bardzo zwracać uwagę na to, jakie rośliny posadzimy w naszym ogrodzie. Nie bez znaczenia jest także sposób w jaki nasz ogród będzie cyklicznie nawadniany.
Obecnie stosuje się, w miarę możliwości, jak najbardziej zautomatyzowane metody nawadniania ogrodu. Coraz chętniej wykorzystujemy automatyczne systemy nawadniania, ponieważ są łatwe do ustawienia i proste w sterowaniu, nawet dla osób, które nie znają się zbytnio na kwestiach technicznych. Dlatego właśnie wykorzystujemy zestaw hydroforowy jako część całego systemu. Zestaw pomaga doprowadzać wodę nie tylko do ogrodu, ale też do domu w tym do urządzeń domowych. Poznaj zastosowanie oraz budowę zbiornika hydroforowego, który ułatwi dostęp do wody, jeśli tylko posiadasz własne ujęcie wody.
Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:
- Zbiorniki hydroforowe przeponowe– co warto o nich wiedzieć i jak działa hydrofor przeponowy?
- Czy zbiorniki hydrofonowe kupimy w takich sklepie online takim jak Sklep Ogrody24.pl
- Co należy zrobić, aby prawidłowo zaplanować mechaniczne systemy nawadniania ogrodu?
- Do czego służy zbiornik ciśnieniowy?
- Zestawy hydroforowe– jakie urządzenia składają się na taki profesjonalny zestaw?
Nawadnianie ogrodu wodą deszczową gromadzoną w odpowiedni sposób to bardzo praktyczny i proekologiczny sposób na podlewanie przydomowego ogrodu. W zależności od wielkości ogrodu, możemy nasz zestaw hydrofobowy oraz całe nawadnianie odpowiednio dostosować do indywidualnych potrzeb. Dzięki tak nowoczesnym rozwiązaniom nasz ogród będzie doskonale nawodniony, a nasz wysiłek w tej kwestii ograniczy się jedynie do nadzorowania całego systemu.
Czym są hydrofory i jak pracują zestawy hydroforowe?
Zestaw hydroforowy to sposób na całkowite zautomatyzowanie procesu dostarczania wody do potrzeb gospodarstwa domowego. Zestawy hydrofonowe pompują wodę użytkową wprost ze studni obok domu do specjalnego zbiornika. Ze zbiornika woda jest pobierana na potrzeby gospodarstwa domowego. Zestaw hydrofonowy odpowiada nie tylko za pompowanie wody, ale również za utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia wody znajdującej się w przydomowej instalacji wodociągowej. Utrzymywanie stałego ciśnienia wody jest niezbędne do ciągłego dostarczania wody użytkowej. Bez wytworzenia odpowiedniego ciśnienia jest to niemożliwe. Dlatego oprócz zbiornika ciśnieniowego potrzebujemy sprzętu do wytwarzania ciśnienia.
Zestaw hydroforowy musi być połączony z pompą ssącą/ Dzięki temu jest możliwe pobieranie wody bezpośrednio ze źródła, tj. z przydomowej studni. Ponadto zestawy hydroforowe pomagają utrzymać właściwe ciśnienie wody w przydomowych instalacjach wodociągowych. Zestawy te są najczęściej używane w domach jednorodzinnych. Zestawy hydroforowe spotkamy także w większych domach mieszkalnych, ale także w rożnego rodzaju przedsiębiorstwach. Mogą to być podmioty gospodarcze działające w szeroko pojętym rolnictwie, w branży ogrodniczej, a także przedsuiębiorstwa działające w sektorze pożarniczym.
Nowoczesne pompy hydroforowe a pojemność zbiornika
Pojemność zbiornika ma znaczenie. Im większy tym istnieje konieczność zakupu bardziej wydatnej pompy, która wytworzy odpowiednie ciśnienie adekwatne do dostępnej ilości wody w zbiorniku.
Czy wiesz jak zbudowany jest zestaw hydroforowy? Nie jest to bardzo skomplikowane. Zestaw hydroforowy składa się z:
- Powierzchniowej pompy ssącej- pompa może być pompa samozasysającą lub taką, która wymaga zasilania wodą przed bezpośrednim uruchomieniem
- Zbiornika przeponowego- zbiornik może mieć pojemność od kilkunastu czy kilkudziesięciu litrów do nawet 100 albo więcej litrów wody
- Kolektora- ssawnego lub tłoczonego
- Niezbędne są także zawory kulowe
- W skład zestawu wchodzą także zawory zwrotne
- Zestaw składa się także z wyłącznika ciśnieniowego
- Manometru do pomiaru ciśnienia
- Złącza pięciodrożnego
- Dodatkowo zestaw nie może się obejść bez czujników zabezpieczających. Czujniki mają za zadanie kontrolować pracę pompy.
Wszystkie wyżej wymienione elementy są ze sobą nierozerwalnie połączone. Do dyspozycji mamy także przenośne zestawy hydroforowe. W takim przypadku zbiornik hydroforowy może zmieniać swoje miejsce i jest zamontowany na specjalnych kołach. Pamiętajmy, że zbiorniki mogą pompować wodę z określonej głębokości. Lustro wody musi być usytuowane na określonej wysokości. Inaczej będzie nam potrzebna pompa głębinowa.
Niewielkie zbiorniki na kołach możemy z łatwością wykorzystać na przykład w domkach letniskowych. Przenośny zestaw hydroforowy o niewielkim rozmiarze można łatwo przenieść w lepsze miejsce w momencie zmiany pór roku i konieczności przechowania zestawu w ciepłym miejscu. Ważna informacja jest taka, że silniki stosowane w zestawach to najczęściej silniki zasilane jednofazowym lub trójfazowym prądem. Zestawy hydroforowe sprawdzają się doskonale dla wielu typów instalacji wodociągowych podpiętych do małych lub większych domów.