Gromadzenie deszczówki może stać się źródłem oszczędności pieniędzy. To również świetny sposób na życie bardziej w zgodzie z naturą. Dowiedz się, jak gromadzić deszczówkę i jakie są możliwości jej wykorzystania.
Jak wykorzystać wodę deszczową?
Sposobów wykorzystania wody deszczowej jest naprawdę dużo. Najpopularniejsze jest używanie wody deszczowej do podlewania trawników i roślin ogrodowych. Deszczówką można również czyścić elewacje budynków i myć samochody. A jeśli wyposażysz się w odpowiedni system, wodę deszczową możesz wykorzystywać również do robienia prania, czy spłukiwania wody w toalecie.
Wykorzystując wodę deszczową, nie tylko oszczędzasz wodę pitną, ale również możesz zmniejszyć koszty odprowadzania ścieków. Zdecydowanie jest to opłacalne! Więcej na temat systemów do gromadzenia i wykorzystywania deszczówki znajdziesz na stronie https://www.dostudni.pl.
Jak gromadzić wodę deszczową?
Deszczówkę można gromadzić na kilka sposobów. Popularne rozwiązanie stanowi zamknięty zbiornik na deszczówkę, który można umieścić pod ziemią. Jeśli nie chcesz zakopywać zbiornika, nie martw się, dostępne są bardzo estetyczne zbiorniki naziemne, które nie zaburzą estetyki Twojego ogrodu.
Wodę deszczową można również gromadzić w oczku wodnym lub studni, chociaż ostatni sposób wiąże się z większą inwestycją. Wybierz najlepszy dla siebie sposób zbierania deszczówki, a następnie zajmij się kompletowaniem niezbędnych elementów.
Gromadzenie deszczówki nie jest problemem. Jeśli chcesz wykorzystać ją do podlewania ogrodu, wystarczy Ci prosty zestaw hydroforowy, czyli zbiornik hydroforowy i pompa do wody. Więcej pracy i nieco wyższe koszty czekają Cię, kiedy zdecydujesz się wykorzystać wodę deszczową do użytku domowego, na przykład spłukiwania toalety. W tym przypadku potrzebny jest dualny system rur. Taka inwestycja z pewnością Ci się opłaci.
Pompy do wody deszczowej, jaką wybrać?
Pompa powinna być dopasowana do zbiornika na wodę deszczową, dlatego jest to końcowy element przedsięwzięcia. Jeśli zbierasz deszczówkę w ogrodowym oczku wodnym, zwróć uwagę na pompy zatapialne do wody brudnej. Taka pompa poradzi sobie ze wszelkimi zanieczyszczeniami, które naturalnie znajdują się w odkrytym zbiorniku wodnym.
Do zbiorników zamkniętych doskonale sprawdzą się pompy hydroforowe, inaczej pompy ssące (https://www.dostudni.pl/pompy-hydroforowe,c10.html). Tego rodzaju pompy są przeznaczone do wody czystej i zimnej. Działają na powierzchni, zasysając wodę ze zbiorników. Należy pamiętać, że pompa hydroforowa nie może pracować na sucho, dlatego warto wyposażyć ją w specjalny czujnik.
Pompa do wody deszczowej powinna odpowiadać wydajnością wielkości zbiornika. To ważne, by wybrać pompę idealnie dopasowaną do miejsca przeznaczenia. W przeciwnym razie jest narażona na uszkodzenia i awarie, co przekłada się na dodatkowe koszty. Wybór pompy do wody warto skonsultować ze sprzedawcą. Zapoznaj się z szeroką ofertą pomp wodnych i postaw na sprzęt zaufanego producenta, który posłuży Ci wiele lat.