Porady

Jakie rodzaje frezów wybrać do obróbki drewna? Poradnik stolarski

Jakie rodzaje frezów wybrać do obróbki drewna? Poradnik stolarski

Tworzenie przedmiotów i konstrukcji z drewna nie jest możliwe bez odpowiednich narzędzi do obróbki. Jednym z nich jest frezarka, która pozwoli w szybki sposób dostosować powierzchnię do potrzeb użytkownika. By działała ona prawidłowo, należy zaopatrzyć się w profesjonalne frezy do drewna. Jak je wybrać?

Czym są frezy?

Frezy to narzędzia do mechanicznej obróbki drewna, które mocowane są do frezarki. Wykonuje się je najczęściej ze stali szybkotnącej lub węglików spiekanych. Pierwszy materiał nadaje się do obróbki drewna miękkiego. Węgliki mogą być natomiast wykorzystywane do każdego rodzaju drewna. Do pracy z drewnem litym oraz materiałem drewnopodobnym nadaje się tworzywo diamentowe.

Czym są frezy?

Rodzaje frezów do obróbki drewna

Frezy do obróbki drewna różnią się kształtem i wykończeniem, a także materiałem wykonania. Z tego względu wyróżnia się ich kilka rodzajów. Najbardziej popularne są frezy nasadzane z otworem mocującym do wrzeciona frezarki. Stosowane są we frezarkach dolnowrzecionowych (zob. https://maszyny-stolarskie.com.pl/frezarki/), przydają się do tworzenia prostych krzeseł i innych nieskomplikowanych wyrobów. Frezy trzpieniowe nie posiadają otworów. Są stosowane we frezarkach górnowrzecionowych, urządzeniach typu CNC i frezarkach dolnowrzecionowych. Dzielą się na kilka rodzajów różniących się konstrukcją ostrzy. Można wyróżnić modele z ostrzami prostymi, które umożliwiają wiercenie i wycinanie w sposób krzywoliniowy. Frezy z ostrzami spiralnymi są droższe i nadają się do bardziej skomplikowanych prac. Frezy trzpieniowe profilowe służą do realizacji prac ozdobnych. Frezy do połączeń służą, jak sama nazwa wskazuje, do łączenia profili drewnianych, rowków i wręgów. Frezy trzpieniowe do frontów i ramek umożliwiają wykonanie frontów drewnianych i z płyty MDF.

Kolejnym typem po frezach trzpieniowych są palcowe. Wykorzystuje się je do obróbki płyt MDF, aluminium, kompozytów i tworzyw sztucznych. Frezy diamentowe cechują się zdecydowanie najtrwalszym materiałem wykonania, mają żywotność do 100 razy większą w porównaniu do innych narzędzi. Osoby zajmujące się profesjonalną obróbką drewna powinny zastanowić się nad zakupem takich produktów jak zestawy frezów do drewna. Znajduje się tam kilka lub kilkadziesiąt narzędzi o różnych zastosowaniach.

Prawidłowa obróbka drewna nie jest prostą sprawą. To zadanie wymaga cierpliwości, zdolności manualnych i zaopatrzenia się w niezbędne narzędzia. Trudno wyobrazić sobie wykonywanie przedmiotów i konstrukcji z drewna bez użycia frezarki. By działała ona prawidłowo, wymaga zamontowania odpowiednich frezów. 

 

Similar Posts