Budowa domku z bali w malowniczym otoczeniu to marzenie wielu mieszczuchów. Ściana lasu za oknem, weranda z wygodnym fotelem i obowiązkowy kominek w środku. Brzmi wspaniale, ale czy na pewno dom bali jest najlepszą możliwą opcją do wyboru, gdy zastanawiamy się nad stworzeniem takiego idyllicznego zakątka? Poniżej przedstawiliśmy plusy i minusy stawiania budynku tą metodą. Warto je rozważyć, jeśli wahamy się nad tym, czy wybrać bale, czy jednak inny sposób budowania z drewna.
Dlaczego lubimy domy z bali?
Drewniany dom oddycha, wytwarza zdrowy mikroklimat, łatwo utrzymuje ciepło w zimie, a podczas letnich upałów chroni przed nadmiernym przegrzaniem. Nie brakuje badań, zgodnie z którymi mieszkańcy domów z drewna żyją dłużej od osób zamieszkujących blokowiska. Jeśli dodamy do tego piękny zapach niektórych gatunków drewna, z których wytwarzane są bale, otrzymamy przepis na idealny surowiec na budowę domu. Niestety jednak, ma to swoją cenę. Zwykle domy z drewna są droższe w budowie i w utrzymaniu niż domy budowane przy użyciu tradycyjnych technologii.
Drewniane domy z bali a szkodniki
Często osoby, które decydują się na budowanie domu obawiają się tego, czy konstrukcja będzie odporna na działanie szkodników. Istotnie, drewno przyciąga pewien rodzaj zwierząt (pszczoły stolarskie, termity), które zagnieżdżają się w strukturze drewna, drążą w nim tunele i w efekcie doprowadzają do poważnych szkód w budynku. Dlatego, wybierając firmę budowlaną, która zajmie się budową naszego domu, należy mieć pewność, że zna ona specyfikę materiału, nad którym się pracuje w przypadku budowy domu z bali. Powinna być to firma wyspecjalizowana w dostarczaniu obiektów budowlanych tego typu. Taka, która zna dokładnie surowiec, na którym pracuje i która stosuje środki zapobiegawcze dla działania szkodników. Podstawowym zabezpieczeniem drewna w tym wypadku jest idealne wysuszenie i zaimpregnowanie jego powierzchni. Niestety, firm budowlanych, które specjalizują się w tej dziedzinie jest pozornie dużo, ale tylko nieliczne z nich mogą wykazać się prawdziwą znajomością tematu.
Jak i czym ocieplić poddasze, jaki to koszt i jakiej wełny użyć? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule: https://