Porady

Listwy przypodłogowe — czym kierować się przy zakupie?

Listwy przypodłogowe — czym kierować się przy zakupie?

Wybór odpowiednich listew przypodłogowych przyprawia niektórych o zawrót głowy. Z pozoru prosty element występuje w niebagatelnej ilości wersji materiałowych i stylistycznych. Na szczęście istnieje kilka prostych wskazówek, dzięki którym połapanie się w szerokim asortymencie cokołów nie będzie dla nas wyzwaniem. Czym zatem powinniśmy kierować się przy zakupie? Na jakie parametry warto zwrócić szczególną uwagę?

Po co nam listwy przypodłogowe?

Pewnie wielu z Was zadaje sobie pytanie czy zakup listew przypodłogowych jest tak bardzo niezbędny? Okazuje się, że tak. Są ludzie, którzy bardzo mocno kierują się minimalizmem w bardziej ekonomicznym sensie. Szukanie oszczędności „na siłę” poprzez niekupowanie listew podłogowych mija się z celem. Odgrywają one nie tylko rolę estetyczną, lecz również praktyczną. Zakrywają dylatacje występujące pomiędzy powierzchnią podłogi a ścianą. Zapobiegają również gromadzeniu się w pustych przestrzeniach zanieczyszczeń i wody.

Trudno zatem nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że są one niezbędne w każdym wnętrzu. Ich wymiana jest także prostym i szybkim sposobem na efektowne odświeżenie każdego pomieszczenia. Łatwy montaż pozwala na samodzielne przejście całego procesu wymiany.

W jaki sposób dokonać wyboru?

Głównym aspektem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę jest kwestia funkcji pełnionej przez określone pomieszczenie. Ważny jest również materiał, z jakiego wykonano podłogi i ściany. Te dwie rzeczy to główne determinanty, którymi powinniśmy się kierować. Jeżeli zatem dysponujemy podłogą wykonaną z drewna to najlepszym i najsolidniejszym wyborem będzie oczywiście zakup drewnianych listew przypodłogowych. Nie tylko świetnie się prezentują w połączeniu z takim samym typem podłogi, lecz również charakteryzują się dobrymi właściwościami – odpornością na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć (dzięki odpowiedniemu zakonserwowaniu na etapie produkcji).

Tańsze nie znaczy gorsze

Dla niektórych osób przeszkodą może być jednak ich cena. Dlatego też dosyć dobrym zamiennikiem, świetnie imitującym drewno, będą cokoły z płyt MDF. Dla przeciętnej osoby, dobre jakościowo listwy z MDF są nie do odróżnienia w zestawieniu z prawdziwym drewnem. Co jednak, jeśli myślimy o pomieszczeniu, w którym panuje wilgoć, takim jak kuchnia czy łazienka? Tanim sposobem jest użycie produktów z tworzyw sztucznych, którym woda niestraszna, a które występują w wielu ciekawych wariantach kolorystycznych. Lepszym rozwiązaniem będzie natomiast zakup listew metalowych, albo ceramicznych. Szczególnie w zestawieniu z płytkami z ceramiki ta druga opcja wypada naprawdę świetnie.

Similar Posts