Dekoracje

Farby kredowe do mebli – hit w dziedzinie odnawiania

Farby kredowe do mebli – hit w dziedzinie odnawiania

Czym są farby kredowe do mebli?

Farba kredowa to produkt, który składa się przede wszystkim z wody i kredy – w różnych proporcjach. Na rynku znajdziemy kilka rodzajów tego fascynującego z uwagi na właściwości i łatwość zastosowania produktu:

  • farby kredowe do mebli na bazie żywicy syntetycznej, lub roślinnej
  • farby kredowe na bazie żywicy pochodzenia roślinnego
  • farby na bazie krzemianów
  • farby kredowe do mebli na bazie kazeiny, czyli tak zwane farby mleczne
  • farby kredowe akrylowe
  • farby kredowe winylowe

Wymienione powyżej produkty łączą pewne szczególne cechy: dobra przyczepność, matowe wykończenie, łatwość w stosowaniu (bez konieczności usuwania starych farb), oraz krótki czas wysychania. Niektóre farby kredowe do mebli są odporne na wilgoć i mogą być stosowane w kuchni i łazience.

Wśród różnych rodzajów farb kredowych popularność zyskuje farba magnetyczno kredowa. Wprawdzie jest to bezpieczna farba ścienna, ale dzięki swoim właściwościom może być interesującym rozwiązaniem w kuchni. Zawiera bowiem drobinki żelaza i zastosowana jako farba podkładowa pod akrylową działa jak magnes. W pokoju dziecinnym na meblach, połączona z farbą tablicową, może umożliwić naszym pociechom używanie na przykład drzwi szafy pokoju dziecięcego jak tablicy szkolnej.

Wadą farb kredowych, jest niestety dość wysoka cena, która powstrzymuje amatorów domowych przeróbek i renowacji,  przed wypróbowaniem wszystkich jej rodzajów. Śmiało można jednak powiedzieć, że jest to cena adekwatna do bardzo wysokiej jakości tej kategorii produktów do malowania mebli i nie tylko.

 Szansa na nowe życie starych mebli

Farby kredowe są wprost stworzone do odnawiania mebli, a jednocześnie do stylizacji ich. Zastosowane z pomysłem zmieniają nasze meble nie do poznania. Styl rustykalny, czy prowansalski? Tylko z meblami odnawianymi przy pomocy farb kredowych…

Najważniejsze, że nie musisz być specjalistą od renowacji, aby skorzystać z dobrodziejstw farb kredowych. Są naprawdę proste w zastosowaniu. Nie musisz nawet zdzierać, czy w inny sposób usuwać starych warstw, ani matowić powierzchni mebli przed malowaniem. Farba kredowa doskonale  kryje i doskonale trzyma się powierzchni. Jest w tym nie do przebicie przez inne produkty malarskie. Zamiast żmudnych przygotowań do odnawiania, wystarczy jedynie odtłuścić i oczyścić powierzchnię. Użycie papieru ściernego na powierzchni mebli przed pomalowaniem, nie jest koniecznością a jedynie alternatywą, która pomaga uzyskać określony efekt.

W przypadku zastosowania podkładu w postaci farby kredowej magnetycznej na wybranych powierzchniach szafek kuchennych, możemy zyskać powierzchnię przyciągającą niewielkie przedmioty metalowe, na przykład noże. To po prostu rewolucja w technologii wytwarzania farb.

Jeśli nie jesteś pewien efektu odnawiania mebli w przypadku zastosowania tańszych farb, na przykład akrylowych, rozważ komfort i prostotę stosowania, jaką zapewniają farby kredowe do mebli.
Z pewnością nie będziesz zawiedziony.

Similar Posts