Meble

Jak wybrać najbardziej odpowiednią sofę?

Najważniejszymi elementami wyposażenia większości salonów są sofy. To na nich zasiadają wieczorami wszyscy domownicy. Dobór odpowiedniej kanapy do pomieszczenia o przytulnym charakterze zazwyczaj nie stanowi większego problemu. Trudniejsze okazuje się wkomponowanie miękkiego mebla w aranżacje loftowe i industrialne. Jak dopasować kanapę do wystroju wnętrza i na co zwrócić uwagę przy jej wybieraniu?

Rozmiar i kształt

Przede wszystkim konieczne jest dokonanie dokładnych pomiarów. Poszukując nowego mebla do strefy wypoczynku należy dobrze przemyśleć, jakich powinien być gabarytów. W małym wnętrzu, w którym z sofy będą korzystać zazwyczaj dwie lub trzy osoby, warto postawić na niewielką kanapę. Często pojawiające się pytanie dotyczy wyboru mebla, z którego będzie mogło korzystać wiele osób, mimo małej ilości miejsca. W niektórych przestrzeniach zmieści się niewielki narożnik. Warto jednak przemyśleć opcję niestandardowego ułożenia dwóch kanap, które po wizycie gości można ustawić w innej konfiguracji. Dobrym rozwiązaniem jest również zakup mniejszej sofy i otoczenie jej dopasowanymi pufami i fotelami. Aby zaoszczędzić miejsce, warto wybrać lekkie siedziska wypełnione miękkim wkładem. Kiedy przestaną być potrzebne, łatwo zmieszczą się w szafie lub pawlaczu. Z dobranych kolorystycznie miękkich pufów można również utworzyć ciekawą dekorację, układając je jeden na drugim.

Dopasowanie do aranżacji

Urządzając salon w stylu skandynawskim, najczęściej wybiera się szare lub grafitowe narożniki. Należy pamiętać, że styl ten łączy w sobie surowość i przytulność. W takim pomieszczeniu dobrze będą więc wyglądały również miękkie kanapy w jasnych, pastelowych kolorach. Drugim z najmodniejszych aktualnie stylów jest boho. Klasycznym wyborem sofy w tej konwencji aranżacyjnej jest mebel biały lub wielokolorowy. Nowszym, ciekawym pomysłem jest zakup kanapy z naturalnego rattanu. W najbardziej problematycznych wnętrzach loftowych i industrialnych sprawdzą się kanapy we wszystkich odcieniach szarości. Dobrze, jeśli posiadają widoczne drewniane lub metalowe elementy. Sofa w odcieniach bieli lub ecru również wkomponuje się w aranżację loftowego salonu. Szczególnie dobrze będzie wyglądała na tle ściany z cegły. W tym stylu sprawdzają się również kanapy w intensywnych odcieniach czerwieni i granatu.

Odpowiednio dobrana sofa ma wpływ na charakter całego wnętrza. Dzięki dużej różnorodności produktów, dopasowanie kanapy do aranżacji nie jest trudnym zadaniem. Wiele inspiracji można znaleźć w pismach dekoratorskich.

Similar Posts