Porady

Karnisze pojedyncze – czy warto się na nie zdecydować?

Karnisze pojedyncze - czy warto się na nie zdecydować?

Co sprawdzi się lepiej: karnisz pojedynczy czy podwójny? Czym różnią się od siebie? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź na te pytania.

Do czego służą karnisze?

Karnisze służą do powieszenia na nich zasłon lub firanek – w niektórych aranżacjach jedynie jednego rodzaju okiennych dekoracji. Karnisze dostępne są w wielu fasonach i kolorach; mogą być zakończone na wiele sposobów, dzięki czemu dopasowanie ich do wystroju wnętrza nie sprawia żadnych trudności.

Z punktu widzenia technicznego, wyróżnia się karnisze pojedyncze i podwójne. Karnisz pojedynczy to taki, w którym do podwieszania dekoracji służy jedynie jedna belka. Analogicznie – karnisz podwójny posiada dwie belki (osobną na firankę i zasłony).

Karnisz pojedynczy – jakie ma zalety?

Pojedynczy karnisz ma zdecydowanie lżejszą wizualnie konstrukcję, niż podwójny – składa się jedynie z jednej belki. To ważna uwaga, która może być przydatna w urządzaniu wnętrz w stylu minimalistycznym. Karnisze pojedyncze są częściej tańsze niż karnisze podwójne. Są łatwiejsze w montażu i demontażu, a także w utrzymywaniu czystości. Sprawdź, jak prezentują się karnisze pojedyncze na przykładowych aranżacjach wnętrz i zdjęciach producentów: https://www.karnix.pl/karnisz-pojedynczy.html

Kiedy warto zdecydować się na karnisz pojedynczy?

Karnisz pojedynczy jest najlepszym rozwiązaniem wtedy, kiedy w danym pomieszczeniu chcemy powiesić jedynie firanki lub same zasłony. W takiej sytuacji karnisz podwójny nie sprawdziłby się, ponieważ wyglądałby na niezagospodarowany i wizualnie negatywnie odbijałby się na aranżacji okna.

Na pojedynczym karniszu możliwe jest jednak powieszenie zarówno firanek, jak i zasłon jednocześnie. W takim wypadku firanki warto powiesić na żabkach, a zasłony wybrać kółkowe lub posiadające tzw. tunel. Jest to jednak typowo dekoracyjny zabieg, ponieważ niemożliwym będzie zasunięcie zasłon przedzielonych materiałem firanki. Takie rozwiązanie można zastosować w niewielkich oknach, np. kuchennych, w których zasłony mają za zadanie jedynie nadać wnętrzu przytulności, a nie pełnić funkcję praktyczną.

Karnisz pojedynczy w ramach ozdoby

Coraz częstszym rozwiązaniem, szczególnie stosowanym w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach, jest wieszanie nad oknem karnisza pojedynczego jako elementu ozdobnego, dopełniającego wnękę okienną. Na takim karniszu najczęściej nie pojawiają się klasyczne dekoracje, takie jak firanki czy zasłony, ale np. popularne skandynawskie cotton balls czy inne lampki ledowe. W pokojach dziecięcych takie karnisze mogą być stelażem do podwieszenia girland i proporczyków, które będą nadawać wnętrzu przytulności, a jednocześnie nie będą stanowić potencjalnego niebezpieczeństwa. Warto pamiętać, że do pewnego wieku, nie zaleca się umieszczania zwisających w zasięgu dziecka dekoracji okiennych, które mogą służyć do wspinania się na parapety.

Gdzie kupować karnisze pojedyncze?

Karnisze pojedyncze są dostępne niemal wszędzie – niskiej jakości, masowo produkowane zakupić można nawet w sklepach wielkopowierzchniowych czy marketach budowlanych. Wyższej jakości, markowe, designerskie karnisze pojedyncze warto kupować w sklepach specjalizujących się w dostarczaniu rozwiązań okiennych, takich jak np. Karnix. Korzystanie z usług takich sklepów gwarantuje jakość, szeroki wybór produktów i gwarancję na ich użytkowanie.

Similar Posts