Ostatnio wiele mówi się o sposobach i systemach izolacji ścian zewnętrznych. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań w tym zakresie jest montaż płyt styropianowych. Podczas ich klejenia, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, by zapewnić solidne i trwałe mocowanie. Podpowiadamy jak wybrać klej do płyt styropianowych, w jaki sposób przygotować powierzchnię ściany oraz o czym pamiętać podczas poszczególnych etapów pracy.
Wybór odpowiedniego kleju
Podstawą solidnego mocowania warstwy izolacji będzie dobrej jakości klej do płyt styropianowych. Warto na poszukiwania tego materiału poświęcić trochę czasu. Powinien być to profesjonalny produkt do wykonywania ociepleń ścian zewnętrznych budynków, dedykowany do pracy z płytami styropianowymi. Można znaleźć go dziś bez problemu w internecie lub specjalistycznych sklepach. Warto zwrócić uwagę na to, czy producent danego materiału deklaruje jego szybki przyrost wytrzymałości oraz długi czas pracy otwartej. Dobry klej do płyt styropianowych będzie wyróżniała także doskonała przyczepność.
Przygotowanie powierzchni pod ocieplenie
Przed klejeniem styropianu, należy odpowiednio przygotować powierzchnię ściany. Musi być ona sucha, stabilna, nośna i wolna od kurzu, tłuszczu czy innych zanieczyszczeń. Warto sprawdzić jej przyczepność, by wykluczyć np. tzw. głuche tynki – jeśli takie zjawisko występuje, należy odkuć wadliwą warstwę, a następnie wypełnić ubytki.
W niektórych przypadkach, szczególnie przy mocno chłonnych podłożach, zaleca się nałożenie warstwy podkładowej przed klejeniem styropianu. Grunt najlepiej wybrać z tej samej serii, co klej do płyt styropianowych. Taka warstwa pomoże w jego równomiernym rozprowadzeniu i zwiększy przyczepność.
Poprawna aplikacja kleju
Zawsze należy stosować klej do styropianu zgodnie z instrukcjami producenta. Zwykle zaczyna się od wymieszania produktu z czystą wodą, używając do tego wolnoobrotowego mieszadła. Klej należy nakładać równomiernie na tył styropianu, używając ząbkowanej pacy, jeśli powierzchnia ściany jest gładka. W przypadku nierównych podłoży można zastosować metodę brzegowo-punktową. Ważne jest, aby nałożyć odpowiednią ilość produktu – nie za cienką warstwę, aby zapewnić wystarczającą przyczepność, ale też nie za grubą, aby nie doprowadzić do wypływania kleju przez łączenia między płytami. Zaprawa po dociśnięciu musi pokrywać więcej niż 40% powierzchni styropianu.
Po nałożeniu kleju na styropian, należy go dokładnie przyłożyć do ściany i delikatnie docisnąć, aby zapewnić równomierne rozłożenie zaprawy i maksymalną przyczepność. Można użyć wałka dociskowego lub deski. Trzeba również pamiętać, że gotowy klej nadaje się do użytku zwykle tylko przez określony czas – np. 2 godziny. Warto sprawdzić to w instrukcji producenta, by odpowiednio zaplanować pracę. Po zamocowaniu styropianu, należy pamiętać o odpowiednim wyprofilowaniu krawędzi i wykonaniu wykończenia.