Dokucza Ci alergia na kurz? Objawy tej dolegliwości mogą być różne: trudności z oddychaniem, katar, kichanie, łzawienie oczu… które ustępują, gdy tylko znajdziesz się na powietrzu. Jak zadbać o to, by i we własnym domu czuć się komfortowo? Przedstawiamy kilka prostych sposobów, które pozwalają utrzymać mieszkanie w czystości i cieszyć się życiem pomimo alergii na roztocza.
Alergia na roztocza? Pozbądź się pajęczaków!
Za alergię na kurz odpowiedzialne są roztocza – malutkie pajęczaki, które do życia i rozwoju potrzebują optymalnej temperatury ok. 23 stopni C, wilgotności względnej w granicach 75-80% i pożywienia – złuszczonego ludzkiego naskórka. Logiczne więc, że ulubionymi miejscami ich rozmnażania są materace, pościel, poduszki czy koce. Dlatego to od sypialni najlepiej rozpocząć testowanie domowych sposobów. Aby alergia na roztocza nie dokuczała tak bardzo, warto regularnie (co 10-15 dni) zmieniać pościel, prać ją w wysokich temperaturach i często wietrzyć. Możesz też zainwestować w coraz popularniejszą pościel barierową, która ma za zadanie nie przepuszczać alergenów.
Jeśli masz w domu małego alergika, przyjrzyj się jego zabawkom. Pluszowe maskotki to równie atrakcyjne miejsce do życia dla roztoczy, dlatego także wszystkie przytulanki warto poddawać regularnym kąpielom w pralce albo działaniu niskiej temperatury – na przykład w zamrażarce. Cykl rozmnażania roztoczy to 30-45 dni i to interwał, w jakim warto powtarzać te czynności.
Materac, tapczan czy obicie kanapy skutecznie wyczyścisz za to za pomocą odkurzacza parowego. Możesz zrobić to samodzielnie albo zlecić firmie specjalizującej się w tego typu usługach. Wysoka temperatura wybije wszystkich nieproszonych lokatorów, a osobie z alergią na roztocza pozwoli spokojniej przesypiać noce.
Alergia na kurz – domowe sposoby do salonu
Aby ograniczyć ilość kurzu w mieszkaniu najlepiej… ograniczyć liczbę miejsc, w których może się on zbierać. Pozbądź się więc bukietów suszonych kwiatów, które wyglądają pięknie, ale niestety są siedliskiem roztoczy. Ogranicz liczbę rzeczy, które stoją swobodnie na półkach czy szafkach – wszelkie bibeloty, pamiątki, ramki ze zdjęciami i tym podobne schowaj w szklanych witrynach albo w szufladach, i wyjmuj na „sesje wspomnień”. Jeśli jesteś do nich bardzo przywiązana i nie chcesz rezygnować z eksponowania ich – pamiętaj o częstym przemywaniu wilgotną ściereczką, by kurz nie zdążył osiąść. Musisz być jednak skrupulatna i konsekwentna, bo takie stojące luzem przedmioty kurzą się błyskawicznie. Możesz stosować płyny czy spreje antystatyczne, które mają za zadanie ograniczyć ilość roztoczy, ale pamiętaj – alergia na kurz to poważny przeciwnik i tylko radykalne działania przyniosą długotrwały skutek.
A jaki dywan dla alergika wybrać? Najlepiej żaden! Wiele osób uważa, że goła podłoga w salonie nie uchodzi… to nieprawda! Piękne panele laminowane wysokiej jakości, drewniany parkiet albo surowe deski współgrające z kolorem ścian sprawdzą się wyśmienicie: będą estetyczne i bezpieczne dla osób z uczuleniem na kurz. Dodatkowo do ich czyszczenia wystarczą tylko mop i woda, okazyjnie możesz przetrzeć je środkiem dla osób z alergią na roztocza albo myjką parową.
Alergia na kurz – jak zneutralizować objawy
Alergia na roztocza ma to do siebie, że nie odpuszcza łatwo. Jeśli nie żyjesz w sterylnym środowisku, nie uda Ci się pozbyć się wszystkich źródeł alergenów i tak czy inaczej objawy będą wracać. Jak z nimi walczyć? Przede wszystkim zgodnie z zaleceniami lekarza – Twój alergolog wie najlepiej, co sprawdzi się u Ciebie. Doraźnie jednak zadziałają na alergię na kurz domowe sposoby:
- Kąpiel – to bardzo prosta rada, ale zmycie z siebie całodniowego brudu i alergenów naprawdę działa;
- Płukanki zatok – alergia na kurz może być wywołana także przez roztocza, które znalazły sobie lokum w Twoim nosie. Przepłukanie ich roztworem soli może pomóc;
- Zielona herbata – torebka po zaparzonej herbacie świetnie sprawdzi się jako okład na alergiczną wysypkę.
Wiele osób zmaga się z alergią na kurz. Domowe sposoby nie doprowadzą do wyleczenia, ale mogą złagodzić objawy i usunąć przyczyny zewnętrzne – czyli roztocza. Jeśli szukasz więcej informacji o tym, jak dbać o dom alergika, przeczytaj artykuł, który znacznie obszerniej omawia ten temat.