Porady

Jaka instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego?

Kalkulator fotowoltaiczny - jaką instalację fotowoltaiczną zakupić?

Instalacja fotowoltaiczna to najprostsza droga, aby gospodarstwo domowe stało się niezależne pod względem energetycznym. Stąd zarówno w domach jednorodzinnych, jak i innego typu budownictwie, coraz częściej można zauważyć stosowanie takiego rozwiązania. Pojawia się jednak parę kwestii, o których należy wiedzieć przed zainwestowaniem w system paneli słonecznych.

Zużycie energii w domu 

Decydując się na instalację fotowoltaiczną w domu jednorodzinnym, należy przede wszystkim uwzględnić zapotrzebowanie na energię elektryczną. Pozwoli to na wybór właściwych paneli słonecznych. Kluczową kwestią jest optymalne wyliczenie zapotrzebowania na prąd. Pod uwagę muszą być brane wszystkie urządzenia elektryczne. Na zużycie energii składają się m.in takie czynniki jak:

  • metody ogrzewania domu, 
  • moc i jakość stosowanych urządzeń energetycznych, 
  • liczba domowników. 

Aby określić wydatki, warto przeanalizować dokładnie rachunki za prąd. Prostą i zarazem bezpieczną metodą jest kalkulator fotowoltaiczny, do którego odnośnik można znaleźć tutaj: https://sunergo.pl/kalkulator-fotowoltaiczny/. Innym i bardziej czasochłonnym sposobem pozostaje również dokonanie obliczeń samodzielnie. Z drugiej strony wyliczenia na własną rękę oznaczają duże prawdopodobieństwo popełnienia błędu w rachunkach. Do wszelkich obliczeń niezbędne jest zastosowanie wzoru na moc instalacji. Stosując go, należy brać pod uwagę m.in. przewidzianą powierzchnię budynku, konstrukcję dachu, planowane prace inwestycyjne i ilość potencjalnych mieszkańców. 

Dobry patent na oszczędność?

Zanim budynek zostanie zaopatrzony w panele słoneczne, należy poznać zalety tej inwestycji. Pobieranie prądu z własnej minielektrowni jest ekologicznym rozwiązaniem i zapewnia nieograniczony dostęp do energii. W ten sposób gospodarstwo domowe osiąga również niezależność od podwyżek cen za prąd. Jest to więc dobra metoda na minimalizację domowych wydatków. Do cech systemu fotowoltaicznego zalicza się także pełną bezobsługowość. Sam montaż również nie stanowi problemu i zajmuje niewiele czasu. Wszelkie mechanizmy fotowoltaiki nie wpływają negatywnie na środowisko, a praca paneli nie powoduje żadnego hałasu. Warto również wiedzieć, że w przypadku nadwyżki energii z fotowoltaiki, przydatna okazuje się umowa prosumencka. Dzięki niej instalacja fotowoltaiczna podłączona do sieci zapewnia rozliczenie się z dostawcą energii na podstawie odprowadzonej nadwyżki. Plusem jest również przysługująca ulga termomodernizacyjna oraz możliwość otrzymania dofinansowania do instalacji. Po więcej informacji na temat fotowoltaiki zajrzyj na stronę: https://sunergo.pl/

Jaka instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego?

Właściwy dobór rodzaju i ilości paneli

Decydując się na instalację fotowoltaiczną, nie warto szczędzić na jakości. Zw odpowiednie panele słoneczne oznacza ich długą żywotność techniczną i skuteczną wydajność. Na dobór właściwej instalacji składa się jej sprawność oraz posiadana moc. Dzięki temu uda się dostosować ich wielkość do powierzchni dachu. Aby system pozyskiwania energii działał właściwie należy mieć na uwadze zwłaszcza konstrukcje dachu, kąt nachylenia jego fragmentów i ich położenie względem stron świata. Właściwie określenie parametrów zapewni bezpieczne i bezproblemowe działanie instalacji. W budynkach wykorzystujących energooszczędne metody grzewcze nie potrzeba paneli o dużej mocy. Dlatego też domom jednorodzinnym powinna wystarczyć instalacja o mocy rzędu 4 – 6 kWp. Z kolei budynki, w których zużycie energii jest wysokie, zazwyczaj korzystają z paneli o wartości do 10 kW

Similar Posts