Porady

Jaki tynk wewnętrzny wybrać: cementowo-wapienny czy gipsowy?

 

Zajmując się wykończeniem wnętrz w nowym domu, każdy stanie w końcu przed pytaniem: jaki tynk – cementowo-wapienny czy gipsowy – będzie najlepszy w budynku? Oba te rodzaje mają zarówno wady i zalety, a ich poznanie jest kluczowe dla podjęcia najlepszej decyzji, która zapewni nam spokój na lata.

Tynk cementowo-wapienny

Ten tynk, zwany także tradycyjnym, składa się z cementu, wapna budowlanego, piasku, ewentualnie lekkiego wypełniacza w postaci perlitu oraz innych dodatków, które zapewniają odpowiednią jakość, ułatwiają obróbkę oraz pozwalają uzyskać odpowiednie wykończenie. Skład produktu determinuje jego właściwości, pozwalając dopasować tynk do określonych warunków użytkowania. Warto zatem poznać możliwe odmiany produktów, by dowiedzieć się, jaki tynk cementowo-wapienny najlepiej odpowie na nasze potrzeby. Przykładowo dzięki zastosowaniu białego cementu możemy nałożyć na tynk mniej warstw farby. Możemy także spotkać tynk na bazie cementu szybkowiążącego, który umożliwia szybsze prowadzenie prac.

 

Tynk cementowo-wapienny jest bardzo uniwersalny: sprawdzi się właściwie wszędzie. Dzięki wodoodporności można go zastosować w pomieszczeniach narażonych na wilgoć: w kuchniach i łazienkach. Jednym z najważniejszych korzyści z zastosowania tego tynku wewnętrznego jest właśnie regulacja wilgotności w pomieszczeniach. Dzięki swojej strukturze pochłania nadmiar wilgoci i oddaje ją kiedy w pomieszczeniu jest zbyt sucho, zapobiega też powstawaniu grzybów i pleśni. Tynk cementowo-wapienny jest bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne, dlatego stosuje się go powszechnie na korytarzach, np. w szkołach czy przedszkolach. Ze względu na swoje właściwości jest także doskonałym wyborem w piwnicach czy magazynach.

 

Przed przystąpieniem do prac należy dowiedzieć się, jak prawidłowo przygotować podłoże i jak aplikować tynk cementowo-wapienny, by właściwie pokryć ewentualne nierówności i uzyskać równe powierzchnie ścian i sufitów. Źle położony tynk nie będzie spełniał odpowiednio swoich zadań.

 

Jak nakładać tynk cementowo-wapienny?

 

W przypadku tynku cementowo-wapiennego procedura aplikacji nie jest skomplikowana. Najczęściej wystarczy jedna warstwa tynku, ale jeśli mamy do czynienia z wyjątkowo nierównym podłożem, mogą być konieczne dwie warstwy. W takim przypadku przed nałożeniem każdej kolejnej warstwy należy poczekać na związanie i wyschnięcie poprzedniej.

 

Jak położyć tynk cementowo-wapienny, by zrobić to bezproblemowo?

 

Przede wszystkim należy dobrze przygotować podłoże. Powinno być suche i czyste, nie może być zmrożone (jeśli temperatura powietrza i podłoża wynosi poniżej 5 °C lepiej przełożyć tynkowanie). Jeżeli nie dysponujemy agregatem tynkarskim, można nałożyć produkt ręcznie. Najczęściej tynk nakłada się od dołu do góry ściany i wyrównuje za pomocą długiej łaty. Warstwa tynku na całej powierzchni powinna być jak najdokładniej wyrównana. W przypadku tynków szybkowiążących trzeba pamiętać, że tynk rozpoczyna wiązanie w ciągu ok. dwóch godzin. Lepiej więc przygotowywać do tynkowania odpowiednią wielkość powierzchni uwzględniając własne możliwości i umiejętności, zwłaszcza gdy to nasze pierwsze tynkowanie.

 

Tynk gipsowy

 

Głównym składnikiem tego rodzaju tynku jest siarczan wapnia zwany potocznie gipsem, dzięki czemu uchodzi on za najbardziej naturalny. Tynk gipsowy łatwo wchłania nadmiar wilgoci, lecz ponieważ nie jest on odporny na wilgoć, może to stanowić jednak pewną wadę: tynk gipsowy nie nadaje się bowiem do pomieszczeń, w których wilgotność przekracza 70%. Jest też dość miękki, co sprawia, że bardzo łatwo go uszkodzić. Dlatego nie poleca się stosowania tego tynku w korytarzach i przedpokojach.

 

Osoby wybierające tynki gipsowe chwalą łatwość w jego nakładaniu. Mimo konieczności zagruntowania powierzchni przed aplikacją tynku, cała procedura jest prosta: wystarczy położyć jedną warstwę tynku wyrównać i wygładzić ją podczas procesu obróbki, a następnie po całkowitym wyschnięciu można ją pomalować lub wytapetować. Ponieważ tynk gipsowy jest gładszy niż cementowo-wapienny, nie wymaga w większości przypadków dodatkowej warstwy gładzi, a jego naturalnie biały kolor znacznie ułatwia malowanie. Trzeba jednak pamiętać, że naturalnie gładka powierzchnia tynku gipsowego nie może być porównywana z gładkością jaką uzyskamy w przypadku zastosowania gładzi.

 

Przed rozpoczęciem pracy warto dokładnie zapoznać się z informacją od producenta. Nierzadko można znaleźć tam bardzo ważne dane, które mają bezpośredni wpływ na to, jaki tynk cementowo-wapienny ostatecznie wybraliśmy.

 

 

Similar Posts