Porady

Sypialnia w stylu klasycznym – niezbędne elementy

Sypialnia w stylu klasycznym - niezbędne elementy

Choć może wydawać się, że w dzisiejszych czasach styl klasyczny w urządzaniu sypialni odszedł już w niepamięć, to jednak nie jest prawda. Pomimo tak wielu różnorodnych stylizacji, styl klasyczny cieszy się nadal dużą popularnością. Jego elementy łatwo znaleźć w sklepach meblarskich i innych zajmujących się sprzedażą zarówno mebli, jak i innych akcesoriów niezbędnych w każdym domu, jak łóżka, farby do malowania ścian, jak i różne dodatki.

Charakterystyka stylu klasycznego w sypialni

Czym jednak jest styl klasyczny, jakie są jego charakterystyczne cechy – tym zajmiemy się w tej części artykułu. Choć może się wydawać, że ponadczasowy, w dobrym guście i wyważony, to słowa bardzo oklepane, jednak to właśnie one najlepiej określają charakterystykę tego właśnie stylu. Urządzając sypialnię właśnie w ten sposób, z zachowaniem wymienionych cech, urządzamy tę przestrzeń na lata.

Styl klasyczny ma swoje źródło w XVII wieku, gdzie czerpano elementy ze sztuki greckiej i rzymskiej. Chociaż w tamtych czasach początki tego stylu pełne były splendoru i przepychu, przeszły swoją ewolucję, odrzucając to, co możemy zobaczyć w Wersalu, nadając mu obecnie zdecydowanie łagodniejszy ton. Zakłada to odrzucenie bogactwa dekoracji i splendoru.

Obecnie, styl klasyczny, czerpie swoje inspiracje z różnych epok, które już minęły. Ta mieszanka różnych stylów, wzięła z nich jedynie to, co najlepsze i funkcjonalne a przede wszystkim bardzo stonowane. Jest on dobry szczególnie dla osób, które nie mają planów na dokonywanie częstych zmian w danym pomieszczeniu, np. w sypialni. Szczególnie to miejsce właśnie powinno kojarzyć się ze spokojem i wyciszeniem.

Jakie elementy powinny znaleźć się w sypialni urządzonej w klasycznym stylu?

Łagodny i stonowany styl klasyczny w sypialni to przede wszystkim klasyczne i neutralne kolory takie jak: beż, w różnych jego odcieniach, brązy, czysta biel, lub jej złamania, jak również szarości. Można również sięgnąć po niskonasycone, pastelowe błękity, czy nawet miejscami głęboka czerwień, czerń, granat i gdzieniegdzie elementy złote. Warto pamiętać, by ciemniejsze kolory były tylko elementami lub dodatkami.

Styl klasyczny to świat symetrii, zatem łóżko, jak i inne meble powinno ową symetrię zachowywać. Łóżko, będące najważniejszym obiektem w sypialni powinno być umieszczone w centralnej części pokoju, zagłówkiem dotykającym jednej ze ścian. Dobrze jest umieścić je dokładnie na wprost drzwi. Sprawia to, że mamy większe poczucie kontroli, a co za tym idzie, również spokoju. Dobrze sprawdzi się łóżko z litego drewna lub tapicerowane dobrym materiałem, z miękkim i wygodnym wezgłowiem. Ponieważ to główny element sypialni, nie warto na nim nadmiernie oszczędzać. Ma nam przecież służyć na lata. Po obu stronach łóżka warto umieścić takie same szafki nocne, lub gdy dysponujemy nieco większą przestrzenią, niewielkie komody.

Ramki na zdjęcia jako jeden z elementów stylu klasycznego w sypialni

Zanim przystąpimy do dekoracji ścian ramkami na zdjęcia i wyboru ich w https://decorantes.pl, warto zwrócić uwagę na ich kolorystykę, jak i na sam fakt, że jest to sypialnia, co oznacza, że ilość tych dodatków powinna być wyważona. Kolor ramek powinien zdecydowanie odcinać się od koloru ścian. Na przykład na jasnej ścianie, dobrze sprawdzą się ciemne ramki. Ważne jest również to, by nie były nadmiernie zdobione, a raczej proste. Rozmieszczenie ramek na zdjęcia powinno być harmonijne, ma przynosić spokój i odprężenie, tak samo ramki umieszczone na komodzie. nie może ich być za dużo, nie jest to styl muzealny a raczej minimalistyczny.

Inne dodatki

W większych sypialniach można wstawić mały stolik i fotel. Lampa powinna być prosta lub minimalnie zdobiona, firany czy zasłony nie powinny być przesadne we wzorach prostych, lub całkiem gładkie. Wszystkie inne dodatki, jak wazony, doniczki, dywan czy figurki zachowane w minimalistycznym stylu. Tak samo nocna lampka, powinna być prosta i funkcjonalna. Całość zaś ma być skomponowana tak, by dawać jak najwięcej odpoczynku.

Similar Posts