Meble

Modne aranżacje z użyciem komód drewnianych: porady i inspiracje

Drewno to ponadczasowa klasyka, nic więc dziwnego, że jest ono obecne w niemal każdym wnętrzu. Podobnie jak inne materiały, drewno może nadawać meblom różny charakter, dlatego zapewnia szeroki wachlarz możliwości aranżacyjnych. W dzisiejszym artykule poruszymy temat drewnianych komód i podpowiemy, jak można je zaaranżować i czym się kierować przy ich wyborze.

Komoda to mebel na tyle praktyczny, że znajduje zastosowanie w każdym domu czy mieszkaniu, może też stać w każdym pomieszczeniu, nawet w łazience. Zapraszamy do lektury naszego artykułu po garść ciekawych inspiracji!

Styl wnętrza a kolor drewna

Jeśli planujesz wzbogacić swoją aranżację o drewnianą komodę, zwróć uwagę na kolorystykę twojego wnętrza i komody. Jeśli przykładowo chcesz znaleźć idealną komodę do sypialni, a znajduje się już w niej drewniana szafa, najbezpieczniejszym zabiegiem będzie dopasowanie koloru komody do jej odcienia. A jak kolorystyka drewna ma się do stylu wnętrza?

Jasne odcienie najlepiej sprawdzą się w stylu skandynawskim lub minimalistycznym. Z kolei cieplejsze tony będą pasowały do wnętrza urządzonego w duchu mid-century. Do aranżacji bardziej orientalnych zdecydowanie sprawdzą się komody wykonane z drewna egzotycznego, np. mango, które charakteryzuje się ciemniejszym odcieniem.

Na co zwrócić uwagę wybierając drewnianą komodę?

Komody drewniane goszczą w naszych wnętrzach przede wszystkim po to, aby zapewnić nam funkcjonalną przestrzeń do przechowywania. Dlatego wybierając komodę, poza samą estetyką, powinniśmy też zwrócić uwagę na jej wymiary, pojemność i rozmieszczenie szafek lub szuflad wewnątrz. 

Warto dobrze przemyśleć, co chcemy przechowywać w komodzie. Przykładowo, jeśli potrzebna nam komoda na ubrania do sypialni, lepiej sprawdzą się tutaj pakowne szuflady, do których też możemy dokupić organizery. Z kolei komoda do jadalni, w której będziemy przechowywać przykładowo talerze czy nawet całą zastawę, będzie znacznie bardziej funkcjonalna jeśli zamiast szuflad w komodzie znajdą się otwierane szafki.

Dokładnie wymierz też przestrzeń, zarówno jeśli chodzi o wysokość komody jak i głębokość, aby mebel nie zabrał zbyt dużo miejsca w pokoju. Do mniejszych pomieszczeń warto wybrać komody na nóżkach. Te modele są zdecydowanie lżejsze optycznie, dzięki czemu twoje wnętrze będzie wyglądało bardziej przestronne.

Komody drewniane i ich pielęgnacja

Drewniane komody charakteryzują się niezwykłą trwałością i mimo intensywnego użytkowania, mogą posłużyć nam na długie lata. Jednak żeby tak było, niezbędna będzie odpowiednia pielęgnacja. Na czym powinna polegać?

Jeśli chcesz, aby twoja drewniana komoda wyglądała jak nowa, musisz regularnie usuwać z niej zabrudzenia i kurz. Najlepiej robić to za pomocą wilgotnej ściereczki lub miękkiej tkaniny. Upewnij się, że nie używasz żadnych silnych środków czyszczących, które mogą uszkodzić powierzchnię mebla. Dodatkowo, drewno jest materiałem, który łatwo ulega zniszczeniu przez wilgoć. Dlatego ważne jest, aby zabezpieczyć drewniane komody przed wilgocią i parą wodną. Możesz to zrobić, stosując specjalne impregnaty do mebli drewnianych.

Odpowiednie ustawienie również będzie miało wpływ na trwałość komody. Promienie słoneczne mogą powodować blaknięcie i odbarwienie drewna. Dlatego należy unikać umieszczania drewnianych komód w bezpośrednim nasłonecznieniu. Jeśli jest to niemożliwe, możesz zainwestować w zasłony lub żaluzje, które zabezpieczą meble przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Similar Posts