Porady

Ukwiecony balkon – które rośliny wybrać

Ukwiecony balkon - które rośliny wybrać

Rośliny na balkonach wprowadzają przyjemny nastrój, sprawiają, że nawet najmniejszy balkon staje się miejscem barwnym i wyjątkowym. Wybór roślin do uprawy pojemnikowej jest ogromny, ale warto zwrócić uwagę na wymagania roślin względem ekspozycji słonecznej. Niektóre gatunki lepiej czują się w słońcu, a inne w takich warunkach będą więdnąć i żółknąć. Poniżej przedstawiono piękne gatunki roślin balkonowych, które będą dobrze czuły się w pełnym słońcu oraz rośliny dedykowane na zacienione balkony.

Słoneczny balkon — jakie rośliny tam posadzić?

Lato na południowym balkonie może być nieznośne dla niektórych roślin, są jednak gatunki, które świetnie czują się w takich warunkach. Pelargonie to rośliny pochodzące z Afryki. Ich liście charakteryzują się specjalną budową — zostały wyposażone w drobne włoski. Owłosiona blaszka liściowa ogranicza transpirację, czyli parowanie. Latem roślina broni się przed stratą wody, dlatego pelargonie dobrze wyglądają nawet w pełnym słońcu. Podobne przystosowanie mają starce wełniste oraz kocanki ogrodowe. Pelargonie dostępne są w wielu kolorach. Dzięki temu z łatwością udaje się stworzyć barwne kompozycje kwiatowe na słonecznych balkonach. Donice lub skrzynki można wzbogacić żółtymi i pomarańczowymi aksamitkami. Te nieduże rośliny jednoroczne tworzą liczne kwiaty, które odporne są na okresowy brak wody i znakomicie kwitną w słońcu. Rośliną, która dobrze komponuje się z pelargoniami oraz z aksamitkami jest bakopa. Gatunek jednoroczny tworzy drobne, białe kwiatki, pędy przewieszają się i są bardzo atrakcyjne również ze względu na pokrój. W słońcu dobrze rosną aromatyczne zioła — lawenda, rozmaryn, cząber lub melisa.

Rośliny idealne na cieniste balkony

Każda roślina do wzrostu potrzebuje światła, są jednak gatunki, które znoszą zacienienie. Doskonałym przykładem są begonie bulwiaste. Begonia tworzy ładne kwiaty, ma błyszczące i ciemnozielone liście, które na pełnym słońcu mogą ulegać poparzeniom. Drugim gatunkiem rośliny, która lepiej czuje się w lekkim cieniu, jest niecierpek. Niecierpki kwitną aż do pierwszych przymrozków i można rozmnażać je samodzielnie z nasion lub za pomocą sadzonek. Roślina lubi wilgotne podłoże i jest dość żarłoczna. Regularne nawożenie w okresie kwitnienia pobudza rośliny do tworzenia nowych kwiatów. W półcieniu świetnie czuje się mięta pospolita, która bardzo szybko zagęszcza się i tworzy bujną roślinność. Na balkonach sadzi się również krzewy lub byliny owocujące. W takich warunkach niesamowicie prezentują się zwisające truskawki i poziomki. Rośliny są atrakcyjne nie tylko w okresie kwitnienia, ale również dostarczają soczystych i pysznych owoców.

Sprawdzone sposoby na ukwiecony balkon

Wiele sprawdzonych pomysłów na poprawę warunków panujących na balkonach można znaleźć na stronie poradnikogrodniczy.pl. Rośliny powinno się regularnie podlewać oraz nawozić. Najlepiej robić to późnym wieczorem, kiedy słońce nie świeci już tak intensywnie. Wieczorne podlewanie niweluje ryzyko oparzeń słonecznych liści i kwiatów oraz ogranicza parowanie wody. Warto zwracać uwagi na doniczki i pojemniki, w których rosną rośliny. Na słonecznych balkonach lepiej unikać sadzenia kwiatów do ciemnych, czarnych doniczek. Ciemne kolory szybko się nagrzewają, a wysoka temperatura może uszkadzać korzenie roślin. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest sadzenie roślin w drewnianych skrzynkach, które nie nagrzewają się, a do tego są bardzo ładne. Na południowych balkonach można zamontować maty zacieniające, dzięki temu rośliny nie będą narażone na intensywne słońce.

Similar Posts