Przydomowa oczyszczalnia ścieków z drenażem rozsączającym to coraz popularniejsze rozwiązanie z wielu powodów. Jest to przede wszystkim jeden ze skuteczniejszych sposobów na odprowadzanie ścieków. Jak działa oczyszczalnia z drenażem i co warto wiedzieć na jej temat? O tym poniżej!
Oczyszczalnia ścieków z drenażem rozsączającym – charakterystyka
Elementem tego typu oczyszczalni ścieków jest drenaż rozsączający, znajdujący się pod powierzchnią gruntu. Niekiedy przybiera też formę kopca filtracyjnego (nasypu) – szczególnie, gdy poziom wody gruntowej jest wysoki.
Drenaż składa się z rur drenażowych, które układane są na przepuszczalnym gruncie. Mechanizm oczyszczania ścieków jest w przypadku tego rodzaju oczyszczalni bardzo prosty – ścieki są wstępnie czyszczone w osadniku gnilnym, a następnie przepływają przez wspomniany wcześniej drenaż. Ten kolei oczyszcza ścieki w tlenowy sposób. Powstająca na powierzchni gruntu błona biologiczna umożliwia rozłożenie zanieczyszczeń na związki rozpuszczane w wodzie. Po takim oczyszczeniu ścieki mogą być odprowadzone do gruntu, ponieważ są całkowicie czyste. Jakie zalety ma oczyszczalnia ścieków z drenażem rozsączającym?
Zalety oczyszczalni z drenażem rozsączającym. Gdzie można ją nabyć?
Przydomowa oczyszczalnia ścieków z drenażem rozsączającym to jedno z tańszych rozwiązań, jeśli chodzi o kanalizację w domu. Jest ona bardzo odporna na nierównomierny dopływ ścieków, a także charakteryzuje ją niski koszt późniejszej eksploatacji. Oczyszczalnie tego typu cieszą się dużą popularnością w całej Europie, również w Polsce. Można je zakupić u dobrych producentów specjalizujących się w rozwiązaniach kanalizacyjnych, takich jak chociażby Eko-Bio.
Drenażowe oczyszczalnie ścieków to rozwiązanie bezawaryjne, wydajne i niestwarzające zagrożenia dla środowiska naturalnego. Do kolejnych zalet oczyszczalni można zaliczyć nieskomplikowaną konstrukcję i łatwą obsługę. Jest to najbardziej ekonomiczny system ze wszystkich dostępnych, zarówno jeśli chodzi o koszt budowy, jak i późniejszej eksploatacji. Nie musimy też w takiej oczyszczalni za wiele robić – wystarczy raz w roku oczyścić trzykomorowy zbiornik za pomocą wozu asenizacyjnego. Ewentualnym dodatkowym zadaniem może być zastosowanie biopreparatów, co również nie jest skomplikowane, drogie i nie zajmuje dużo czasu.
Jeśli środki nie pozwalają na zakup biologicznej oczyszczalni, warto postawić na oczyszczalnię z drenażem rozsączającym, co będzie dobre zarówno dla nas, jak i dla środowiska naturalnego.