Porady

Fotowoltaika – popularne źródło energii odnawialnej

Fotowoltaika - popularne źródło energii odnawialnej

 

Instalacje fotowoltaiczne to jedno z wielu odnawialnych źródeł energii elektrycznej. Fotowoltaika to potoczna nazwa dla instalacji fotowoltaicznych, na którą składają się panele fotowoltaiczne, inwerter oraz odpowiednie zabezpieczenia DC. Jej zadaniem jest przetworzenie energii słonecznej w energię elektryczną za pomocą inwertera. To świetne rozwiązanie w Polsce, zwłaszcza na terenach gdzie nie można skorzystąć na przykład z wiatru jako źródła energii elektrycznej.

 

Fotowoltaika – świętokrzyskie (Kielce, Busko, Pińczów)

 

Intalacje fotowoltaiczne świetnie sprawdzą się w całej Polsce, ale też na terenie województwa świetokrzyskiego – górzysty teren sprzyja jeszcze bardziej efektywnemu wykorzystaniu wydajności paneli fotowoltaicznych, które mogą być ustawione w taki sposób ale zebrać jak największą ilość promieniowania słonecznego.

 

Instalacje fotowoltaiczne bezpieczne dla środowiska

 

Fotowoltaika to przyjazne środowisku źródło energii. Montaż samej instalacji PV jest nieinwazjny wobec środowiska i jest to dosyć szybki proces, który nie jest uciążliwy dla otoczenia. Sama instalacja fofotwoltaiczna działa cicho i nie emituje szkodliwego zanieeczyszczenia, dzięki czemu przyczyniamy się do ochrony śrowiska naturalnego i zmniejszenia wpływu efektu cieplarniarnego.

 

Panele PV – żywotność

 

Żywotność paneli fotowoltaicznych zależy przede wszystkim od materiałów z których zostały one wykonane, ale moduły posłużą przez bardzo długi czas. Firmy, które oferują w swoich usługach montaż fotowoltaiki (np. Solarx), udzielają na panele fotowoltaiczne 15 letniej gwarancji, a ich wydajność jest obliczana na 25 lat, dlatego zamontowanie instalacji fotowoltaicznej na własny użytek się opłaca przez długie lata. Należy tylko pamiętać o odpowiednie konserwacji oraz czyszczeniu paneli fotowoltaicznych, aby zachowały one swoją największą wydajność przez jak najdłuższy czas.

 

Instalacja fotowoltaiczna – czysta ekonomia

 

W dzisiejszych istnieje wiele sposób dofinansowania instalacji PV w ramach programów operacyjnych. Do takich można zaliczyć między innymi regionalne programy operacyjne czy projekty ogólnopolskie. Obecnie najbardziej rozpoznawalnym jest program Mój Prąd, który w 2019 roku cieszył się największą popularnością. Są to przeważnie niskooprocentowo pożyczki bądź zwrot kosztów zakupu instalacji fotowoltaicznej. Taka inwestycja zwróci się po kilku latach. Warto też dodać, że samodzielnie wyprodukowaną można odsprzedać do zakładu energetycznego i odebrać zimą, kiedy produkacja energii elektrycznej ze słońca może nieznacznie zmaleć. Instalacje fotowoltaiczną można też rozbudować w razie potrzeby w raz ze wzrostem zapotrzebowania na energię elektryczną.

 

Similar Posts