Często pragnienie o dużej łazience jest niemożliwe do zrealizowania. Wynika to z tego, że zwykle w blokach czy kamienicach metraż na tego typu wnętrze jest bardzo ograniczony. Bywa, że mają one wymiar bardzo niestandardowy. Na szczęście nie jest to koniec świata. Małą łazienkę można sprytnie i ciekawie zaaranżować. Lepiej zrezygnować z pełnego zestawu mebli, a zdecydować się na takie elementy jak szafka wisząca do łazienki (najlepiej od razu z lustrem, by pełniła dwie funkcje), na nią nowoczesna umywalka, wanna lub prysznic (lub wanna z opcją prysznica) oraz toaleta. Jakie porady jeszcze dotyczą aranżacji mniejszych przestrzeni łazienkowych? O tym będzie w niniejszym poradniku.
Urządzanie mniejszej łazienki to żadna trudność
Trzeba obalić ten stereotyp, mówiący o tym, że mała łazienka jest źródłem ogromnych kłopotów. We współczesnym świecie producenci biorą pod uwagę mniejsze wnętrza łazienkowe i wychodzą z różnymi ofertami do nich dedykowanymi. Często np. szafka wisząca do łazienki dostępna jest w różnych, czasem bardzo niestandardowych wymiarach. W sklepach znajdują się narożne umywalki, asymetryczne wanny, boczne szafki tak, by każdy miał w czym wybierać. Odpowiednie zaplanowanie łazienki pozwoli na stworzenie przyjemnej i funkcjonalnej strefy kąpielowej, dlatego na samym początku należy od tego wyjść. Trzeba się zastanowić jakie elementy muszą znajdować się w naszej łazience, czy to będzie pralka, szafka do przechowywania np. ręczników lub kosz na pranie itp.
Kluczowe podczas aranżacji łazienki jest zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy różnymi elementami wyposażenia. Zbyt małe dystanse spowodują, że korzystanie z łazienki będzie niekomfortowe i od razu sprawiało wrażenie ciasnoty. By uniknąć niepotrzebnego zagracenia tej przestrzeni warto postawić tylko na najważniejsze sprzęty.
Szafka wisząca do łazienki razem z umywalką
W mniejszych przestrzeniach bardzo ważny jest dobór odpowiednich mebli łazienkowych i armatury. Bardzo praktyczna jest szafka wisząca do łazienki zamontowana razem z umywalką. Jednocześnie stanowi blat dla umywalki, a dodatkowo jest przestrzenią do przechowywania podręcznych przedmiotów. Taka zabudowa jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ dzięki niej nie trzeba przetrzymywać kosmetyków na wierzchu, sprawiając nieład w łazience. Schowane sprawiają wrażenie schludnej i uporządkowanej przestrzeni. W bardzo wąskich łazienkach sprawdzają się zlewy narożne, które zabierają znacznie mniej miejsca w porównaniu z tradycyjnymi modelami.
Prysznic albo wanna? – Oto jest pytanie
Posiadanie małej łazienki zmusza do wyboru pomiędzy prysznicem a wanną. Wiele osób jednak marzy, by mieć w posiadaniu obie te opcje. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest wanna z kabiną prysznicową. Dzięki temu można się cieszyć zarówno kąpielami w wannie i szybkimi prysznicami, a także odpowiednią ilością miejsca na pozostałe elementy wyposażenia.
W bardzo niestandardowych łazienkach gdzie na wannę i prysznic nie ma miejsca zaleca się inwestycję w prysznic typu walk-in, który nie posiada specjalnej podbudowy. Jest on tylko i wyłącznie z samymi przeszkleniami, które pełnią funkcje ścianek.