Porady

Jak ocieplić strop?

Jak ocieplić strop?

Izolacja termiczna stropu to obok ścian zewnętrznych, okien i drzwi czynnik w największej mierze decydujący o komforcie termicznym panującym w budynku i wysokości rachunków za ogrzewanie. W nieco inny sposób należy ocieplać strop betonowy, a w inny strop drewniany. Na czym polega różnica? Jakie materiały stosuje się w celu ocieplenia stropu?

Jak ocieplić strop drewniany, a jak betonowy?

Jeśli chodzi o stropy betonowe, niezależnie od wyboru materiału ocieplającego, powinien zostać on ułożony na całej powierzchni i szczelnie ją pokrywać. W niektórych przypadkach konieczne okazują się dwie warstwy ocieplenia, które muszą dokładnie do siebie przylegać. Warstwa znajdujące się na zewnątrz powinna zostać dodatkowo pokryta folią, która zapewni ochronę przed wiatrem. Dobrym pomysłem jest także położenie folii paroszczelnej, umieszczonej pod materiałem izolacyjnym, w taki sposób, aby nie pochłonął on resztek wilgoci.

W przypadku stropu drewnianego sprawa wygląda nieco inaczej. Pierwsza warstwa materiału izolacyjnego – w tym przypadku najczęściej wełny mineralnej, powinna zostać umieszczona między belkami. Kolejną warstwę kładzie się natomiast bezpośrednio na powierzchni desek. W tym miejscu może znaleźć się ewentualnie styropian. W obu przypadkach na stropie można ułożyć podłogę, ale strop drewniany będzie wymagał z wykorzystania folii izolującej przed wiatrem.

Ocieplenie przy pomocy wełny czy styropianu?

Do ocieplenia stropu najczęściej wykorzystuje się w styropian bądź wełnę. W przypadku styropianu warstwa ocieplenia powinna wynosić około 15 cm. Częstszym wyborem okazuje się jednak wełna mineralna. Grubość termoizolacji będzie w tym przypadku większa – wynoszące około 25 cm. Na warstwie wełny mineralnej szklanej można położyć podłogę. W przypadku poddaszy, które nie będą użytkowane, dobrym wyborem bywa wełna mineralna skalna, która znakomicie wypełnia newralgiczne zakamarki.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat prawidłowej termoizolacji domu? Odwiedź stronę, https://www.knaufinsulation.pl/,  na której znajdziesz interesujące porady i gotowe rozwiązania dotyczące izolacji termicznej!

Similar Posts