Wanna czy prysznic – to spór, którego nie da się łatwo rozstrzygnąć. W porannym pośpiechu rywalizację wygrywa prysznic. W ciszy wieczoru zachęcającej do relaksu górę bierze wanna. Może więc dwa w jednym – wanna z prysznicem? Albo dwie łazienki.
Podczas budowy nowego domu lub remontu mieszkania warto przemyśleć wariant urządzenia łazienki – salonu kąpielowego z wanną wolnostojącą. Takie wyposażenie jest niesztampowym rozwiązaniem łączącym wszystkie najważniejsze funkcje użytkowe sprzętów łazienkowych z wysoką estetyką balansującą na pograniczu zbytku i luksusu, a przy tym cena instalacji wanny wolnostojącej jest bardzo przystępna – komentuje ekspert ze sklepu TaniaLazienka.com
Ale od początku, czyli krótka historia wanny
Kąpiel jest naturalną potrzebą człowieka. Początkowo zaspokajano ją korzystając z jezior, rzek czy stawów. Specjalne naczynia do kąpieli pojawiły się w starożytności w domach klasy wyższej. W okresie rozkwitu kultury minojskiej w XVI w. przed Chrystusem w legendarnym pałacu królewskim w Knossos na Krecie zażywano kąpieli w bogato zdobionych wannach wykonanych z kamienia.
W średniowieczu higiena nie była mocną stroną ówcześnie żyjących. W kolejnych stuleciach dbano o czystość tych części ciała, których nie przykrywał ubiór, a wodę i mydło zastępowano perfumami.
Encyklopedyczna definicja wanny pojawiła się dopiero w roku 1751 mimo, że to doskonale znane nam naczynie do kąpieli znane było od tysiącleci. W wieku XVIII w zwyczaju było kąpanie się w wannie wnoszonej do salonu. Wiek XIX to pojawienie się łazienek wyposażonych w armaturę kąpielową.
W drugiej połowie XX wieku malutkie łazienki w budownictwie z wielkiej płyty wyposażano w ciasne wanny, które chętnie zastępowano kabinami prysznicowymi. Na szczęście moda na urządzanie przestronnych pokojów kąpielowych wraca, a wanna odzyskuje należne jej miejsce Królowej Łazienki.
Charakterystyka współczesnych wanien wolnostojących
Wanny wolnostojące mogą być wykonane z różnych materiałów:
- Akrylu
- Żeliwa
- Stali
- Miedzi
- Szkła
- włókna szklanego
- drewna
- kamienia
- marmuru
Ich usytuowanie zapewniać powinno swobodny dostęp z każdej strony. Baterię wanny wolnostojącej najczęściej mocuje się do podłoża, co nieco utrudnia montaż instalacji doprowadzającej wodę i odbierającej ścieki.
Aby kompozycja aranżacyjna była spójna konieczne jest odpowiednie wyeksponowanie wanny. Niektóre modele można stawiać bezpośrednio na podłożu, lekko wpuszczać w podłogę, stawiać na podeście lub ozdobnych nóżkach. Najbardziej poszukiwane są modele owalne z nóżkami w stylu retro. Bardzo modne są wzory z motywami secesyjnymi oraz proste formy nawiązujące do stylu skandynawskiego.
Co składa się na cenę montażu wanny?
Koszt montażu wanny wolnostojącej determinuje ilość czynności niezbędnych do zainstalowania urządzenia. Przede wszystkim należy doprowadzić i przygotować przyłącza wodne i kanalizacyjne. W przypadku wanny stawianej na nóżkach wszelkie instalacje muszą być idealnie zamaskowane, a z podłogi widoczny może być jedynie otwór odpływu.
Fachowiec montujący wannę musi ustawić ją, wypoziomować, podłączyć baterie z wodą ciepłą i zimną, połączyć całość z odpływem kanalizacyjnym. Najtrudniej montuje się wanny z bateriami instalowanymi w podłożu w pewnej odległości od wanny. Nieco łatwiej i taniej jest w przypadku zintegrowania baterii z wanną lub postawienia wanny w pobliżu ściany. W tym ostatnim wariancie bateria przytwierdzana jest do ściany jak przy zwykłych wannach do zabudowy.
Cennik montażu wanien wolnostojących na podwyższeniach zawiera także pozycje związane z wykonaniem podwyższenia i schodków. Dodatkowo płatne są usługi wykonania półek na kosmetyki oraz wieszaków na ręczniki. Jeśli postawienie nowej wanny poprzedzone jest demontażem starych urządzeń, to stanowi to dodatkową pozycję w zestawieniu kosztów.
Jakie są ceny montażu?
Koszt montażu wanny zawiera się w przedziale między 166,62zł a 231,42 zł. Najwięcej za usługę montażu zapłacimy w Warszawie a najmniej w Ciechanowie. Obie miejscowości leżą w województwie mazowieckim, w którym są największe rozbieżności wysokości cen. W pozostałych województwach średnie ceny oscylują w przedziale od 170 zł do 190 złotych. Ceny zawierają podatek VAT. Należy pamiętać, że ostateczny koszt montażu wanny wolnostojącej jest często zależny od dojazdu do domu klienta – za transport z reguły płaci się oddzielnie.
Czy cena montażu wanny wolnostojącej zależy od wielkości miejscowości?
Analizując cennik montażu wanien wolnostojących w poszukiwaniu zależności między cenami a wielkością miejscowości poza Mazowszem nie znajduje się znacznych rozbieżności. Miasta wojewódzkie są zazwyczaj nieco droższe od prowincji, ale nie jest to różnica większa niż 5-10%. Nie jest to także zasada obowiązująca wszędzie: w województwie pomorskim droższy od Trójmiasta jest Starogard Gdański, na Górnym Śląsku w Katowicach jest taniej niż w Wodzisławiu, Zabrzu czy Żywcu, a cena instalacji wanny wolnostojącej w podpoznańskim Swarzędzu jest wyższa od obowiązujących w stolicy Wielkopolski – kończy ekspert ze sklepu TaniaLazienka.com.